Pot copii maturi sa pretinda la mostenire?

4 сентября 2019 61

Fratele (75 ani) mamei mele a fost casatorit si are 7 copii, cu sotia s-au despartit, iar intre timp ea a decedat. Fiind singur si fara de ajutor din partea copiilor, la propunerea lui am mers la notar cu 4 ani in urma unde s-a intocmit un act de donatie a gospodariei lui mie ca nepoata. De vreun an unii din copii pretind ca ma vor da in judecata precum ca eu nu am dreptul la gospodaria tatalui lor. E posibil sa aiba castig de cauza, tinind cont de faptul ca unchiul e in stare lucida si el singur nu vrea sa li se dea lor sub ingrijire. In caz de deces al lui, copiii pot obtine aceasta mostenire chiar daca eu am act de donatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Se pare că donatorul a urmărit un alt scop la încheierea contractului de donație și anume urmărea scopul de a i se acorda întreținere în schimbul bunului donat fapt care, presupune că raportul contractul dintre părți are a fi abordat din perspectiva contractului de înstrăinare a bunului cu condiția... mai detaliat întreținerii pe viață.
Consider ca sunt șanse de a anula contractul de donație ce va determina readucerea bunului imobil în masa succesorală, decât dacă, proprietarul va mai fi în viață și va încheia cu dvs actul juridic care se cerea de la bun început.

4 сентября 2019