Pot fi emise doua decizii contradictorii de una si aceeasi instanta

6 ноября 2018 68

Sotia mea a trait in concubinaj din 1998 pana in 2017, din relatia lor s-a nascut un copil minor. In 2011, tatal copilului a fost obligat la plata pensiei de intretinere prin hotararea judecatii, dar a achitat doar 4 luni in toata perioada aceasta. In 2017, am inceput sa traim cu sotia deoarece l-a lasat pe concubinul ei nemaiputind suporta injosirile lui. In luna octombrie, tatal a luat copilul si a dat in judecata pentru stabilirea locului de trai al copilului si stabilirea pensiei de intretinere si deja din luna octombrie 2017 eu cu sotia ii achitam fostului concubin a sotiei pensie de intretinere. Dar prima hotarare nu a fost anulata, pentru ca el a ascuns de instanta ca este obligat sa achite pensia de intretinere si nu isi onoreaza obligatiunile. Instanta nu a luat in consideratie declaratia sotiei ca fostul ei concubin este a fost obligat sa achite pensie de intretinere. Cum sa procedam si unde sa ne adresam cu aceste decizii care se contrazic? Va multumesc mult!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Mihail,
Deși, aparent se creează impresia ca sunt 2 hotărâri contradictorii cu privire la aceeași poziție, de fapt tatăl copilului este în drept să inițieze un nou proces prin care solicita modificarea domiciliului copilului minor cu sine și simultan încasarea pensiei de întreținere.
In cazul în mama copilului nu este de... mai detaliat acord și nu a expirat termenul de declarare a apelului depuneți apel, iar dacă a expirat inițiați un nou proces, prezentați probe care sa confirme ca mama este aptă să îngrijească de copil, ce poate aceasta sa îi ofere, dispune de surse de venit, are o locuință cu spațiu suficient, inclusiv o camera separată pentru copil sau nu, etc.

7 ноября 2018