Pot fi exhumate persoane decedate in 2004, 2008 si 2011?

1 апреля 2023 39

Buna ziua. Trei persoane au decedat in 2004, 2008 si 2011. Se poate face exhumarea acestora pentru a dovedi ca persoanele mentionate nu au decedat de cauze naturale, ci au fost ”ajutate” sa moara, sau deja e tarziu?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

slabe şanse

Descompunerea unui cadavru uman
Modificare
2-3 zile: Descompunerea începe cu abdomenul. Corpul începe să se umfle datorită gazelor formate de bacteriile de putrefacție.
3-4 zile: Degradarea continuă, vasele de sânge încep să se decoloreze.
5-6 zile: Abdomenul se umflă și mai mult, apar vezici pe piele.
2 săptămâni: Abdomenul devine foarte tare și umflat.
3... mai detaliat săptămâni: Țesuturile devin moi, organele și cavitățile plesnesc, unghiile cad.
4 săptămâni: Țesuturile moi încep să aibă consistență lichidă. Fața devine de nerecunoscut.
Acestea sunt date estimative. Viteza de descompunere este determinată de factori ca: starea vremii, modul și locul de expunere.

1 апреля 2023