Pot fi reținut la intrarea în țară ?

4 августа 2021 233

Buna ziua! Am luat mai multe credite la companii de microfinantare. În 2020, din cauza situației pandemice, nu am putut achita ratele. La sfârșitul anului 2020 am plecat peste hotare. Acum aș dori să mă întorc în țară din cauza problemelor de sănătate. Nu dispun de sumele necesare de bani pentru a rambursa creditele. Mă vor reține sau aresta în vamă? Există acest risc?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pe marginea acestor situații nu puteți fi arestat, una din condițiile de constrîngere poate fi interdicția de a părăsi țara.

7 августа 2021
  • Юрисконсульт

Norc dl. Dorin, nu există un așa risc, posibel n-ai fost acostat în instanță și dacă da, atunce executorul poate să te anunțe în căutare, dar el nu este în drept să te aresteze, fiindcă nu e caz penal. Nu mai pe un caz penal, instanța poate să pronuțe o... mai detaliat încheiere și manadat de arest.

8 августа 2021