Pot înmatricula o motocicletă cu numere transnistrene ce are o vechime de 30 ani?

4 мая 2019 23

Intenționez să cumpăr o motocicletă retro din Tiraspol și mă interesează dacă este posibilă înmatricularea acesteia pe teritoriul Republicii Moldova.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
(10) Se interzice organelor vamale vămuirea mijloacelor de transport auto, motoarelor şi caroseriilor care au termenul de exploatare de peste 10 ani (cu excepţia autovehiculelor de epocă de la poziţia tarifară 8703), iar a celor concepute pentru transportul a maximum 20 de persoane, clasificate la poziţia tarifară 8702,... mai detaliat precum şi a motoarelor şi a caroseriilor pentru acestea – termenul de exploatare de peste 7 ani, care aparţin persoanelor fizice rezidente.

Sigur vedeți actul normativ integral, anume art. 10
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785

4 мая 2019