Pot intra in RM daca am depasit termenul de 3 luni cu pasaport biometric?

29 июня 2019 37

Salut! Eu cu sotia suntem plecati de 5 luni jumatate in Germania, avem aici inregistrare. Eu sunt cu documente romanesti, iar sotia cu pasaport biometric. Am depus documentele pentru a-i face sotiei permis de lucru si sedere in Germania, dar pentru asta trebuie sa asteptam 3-5 saptamani, dar avem nevoie peste o saptamana sa ne intoarcem pe o perioada in RM. Este vreo posibilitate sa ne intoarcem si sa plecam inapoi fara deport, amenzi?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Report sau amenzi pot fi aplicate doar de țara unde và aflați cu încalcarea termenului de ședere.
În MD va puteți întoarce oricind, nu va fi aplicat amendă de autoritățile RM.

30 июня 2019