Pot invoca protectia consumatorilor daca ambele parti sunt persoane fizice

17 мая 2023 61

Buna ziua. Am comandat un set de mobila de la un domn, care s-a angajat sa o fabrice si sa ne o instaleze. I-am achitat un avans arvuna in suma de 3.000 Euro, dar nici mobila nu am vazut-o, nici banii. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,
dacă aveţi contract de prestări servicii atunci puteţi apela la Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare și Protecția Consumatorilor.
https://consumator.gov.md/rom/contacte-iss
În paralel puteţi înainta o cerere prealabilă persoanei respective, iar ulterior să vă adresaţi în judecată pentru a recupera banii.

17 мая 2023
Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Pentru a putea invoca prevederile legii privind protecția consumatorului urmează a fi demonstrat faptul că persoana care s-a angajat să confecționeze mobila s-a prezentat ca un profesionist în acest domeniu, că activitatea privind confecționarea mobilierului reprezintă ocupația sa de bază ș.a.
Existența contractului de antreprinza (sau un înscris... mai detaliat unde sunt indicate condițiile esențiale) este necesară.

18 мая 2023