Pot merge in Italia cu pasapoarte moldovenesti, fara acordul tatalui copilului?

10 августа 2022 288

Buna ziua. Pot pleca cu avionul din Romania in Italia, impreuna cu copilul, cu pasapoarte moldovenesti, fara acordul tatalui copilului? Suntem casatoriti, dar am pastrat numele meu de domnisoara, iar copilul poarta numele tatalui si detine certificat de nastere romanesc. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna, minorii au dreptul de a iesi din RM insotiti doar de un parinte, iar in cazul in care aveti un alt nume decit cel al copilului, veti fi nevoita sa prezentati certificatul de nastere a copilului minor.

16 августа 2022