Pot pleca cu copiii in Franta in vacanta la sot?

23 июня 2019 287

Buna. Vreau sa plec la sot la Paris in vacanta cu copiii, dar ei poarta familia tatalui. Noi suntem casatoriti. Nu voi avea probleme la vama?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform alin. 2, art. 1, Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova:

(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură... mai detaliat se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Deci, atîta timp cît copiii sunt însoţiţi de un părinte sau însoţitor declarat conform legii, nu pot apărea probleme la traversarea hotarului.

Servus

24 июня 2019