Pot pleca cu copilul peste hotare?

6 июля 2024 3

Bună ziua. Am un copil. Nu am fost căsătorită cu tatăl acestuia, dar copilul poartă numele lui. Tatăl copilului a decedat. Pot pleca cu copilul peste hotare?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Daniela, da desigur, dar la frontieră trebuie să ai confirmare ( actul de deses a tatălui ) pentru a trece frontiera.

7 июля 2024
  • Адвокат

dacă e decedat, puteți pleca oricând și cu orice scop fără a fi nevoie de anumite acte (la frontieră cred că foarte ușor pot să verifice dacă e înregistrat decesul)

7 июля 2024