Pot pleca din casa parintilor daca am atins varsta majoratului?

2 ноября 2021 27

Buna ziua. Am 19 ani si avut probleme cu parintii de la varsta de 15 ani. Am crezut ca se va remedia ceva in toti acesti ani, dar au fost sperante in gol. Am fost batuta pentru simplul fapt ca nu am spalat vasele, sau nu am facut curat cum ii place mamei. La moment tatal nu este in tara, stau cu mama si la fiecare neintelegere, mai precis ceea ce nu ii convine, il suna pe tata si se plange si mereu ma ameninta. Am fost batuta doar pentru ca i-am intors vorba. Pot sa plec de acasa fara sa le spun parintilor? Nu voi fi data in cautare la politie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Odată cu atingerea vârstei majoratului aveți călătorea deplina de Exercițiu să decideți soarta Dvs fără implicarea părinților.

Aceștia desigur ca pot apela la poliție doar ca aceasta reacționează doar in cazul cind o persoana chiar este dispărută sau in pericol nu și in cazul cind este plecată de la părinți.

2 ноября 2021