Pot pleca din tara daca sunt banuit de rapirea unei persoane?

18 ноября 2020 293

Am dreptul de a parasi tara daca sunt banuit de rapirea unei persoane?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Alexandru,
Fiecare din noi este liber sa paraseasca tara daca nu are intredictia de a o face! In situatia in care sunteti banuit, personal nu va recomand sa plecati din tara!

18 ноября 2020
  • Юрисконсульт

Buna Alexandru, avocatul, care îți acordă servici ți-a făcut cunoțtință cu conțonutul Articolul 164. Răpirea unei persoane
(1) Răpirea unei persoane
se pedepseşte cu închisoare de... mai detaliat la 3 la 6 ani.
(2) Aceeaşi acţiune săvîrşită:
b) asupra a două sau mai multor persoane;
c) cu bună ştiinţă asupra unui minor sau a unei femei gravide ori profitînd de starea de neputinţă cunoscută sau evidentă a victimei, care se datorează vîrstei înaintate, bolii, dizabilităţii ori altui factor;
e) de două sau mai multe persoane;
f) din interes material;
g) cu aplicarea armei sau altor obiecte folosite în calitate de armă
se pedepseşte cu închisoare de la 6 la 10 ani.
(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2), care:
a) au fost săvîrşite de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală;
b) au cauzat din imprudenţă o vătămare gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii ori decesul victimei,
se pedepsesc cu închisoare de la 10 la 13 ani. Întrebare este rostul să pleci ? Ai să intri în conflict cu lege, mulți stimații pricurori ascta și așteaptă. Dacă timp de 3 luni n-ai să fii audiată în calitate de învinuită, poți să pleci, dar iarăși e o situați stupidă, cum avocatul DVS, așa și pricurorul o să facă tot posibelul să te pue la puscărie, fie atent.

18 ноября 2020