Pot pleca la odihna, dacă mama nu vine cu mine și copilul?

13 июля 2019 277

Vreau sa merg la odihna cu băiatul in vârsta de 5 ani, dar mama copilului nu poate sa meargă, pentru că este însărcinată. Avem nevoie de procură la frontiera cu România?
Merci.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
Stimate D-le Andrei,
Legea Republicii Moldova spune ca nu aveți necesitate de o declarație, însă, dacă este sau nu necesară o declarație notarială sau alt act pentru traversarea teritoriului României consultați un avocat român întrucât, legile R. Moldova nu acționează pe teritoriul altui stat.

15 июля 2019