Pot pleca peste hotare?

8 мая 2019 153

Am un credit care nu a fost achitat, a fost judecata la care nu m-am prezentat. Recent mi-a venit scrisoare la primăria din sat de la executor judecătoresc. După cum am inteles, daca se ajunge la asta, atunci am interdictie de a părăsi tara. Dar am plecare peste hotare in timp de 2 săptămâni la munca pentru a achita datoriile pe care le am.
Pot sa fac o înțelegere cu executorul pentru a putea părăsi tata ca in timp de o luna sa restitui acest credit?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Faptul enunțat mai sus nu constituie temi de interdicție,
Pentru a afla dacă există careva interdicții solicitați informații de la poliția de frontieră, ei pot sa vă dea raspuns, deoarece ei dețin registrul cu interdicții aplicate
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

În acest caz nu hotarăște executorul ci creditorul, iar aflarea cauzei la executare nu automat... mai detaliat implică interdicția de a părăsi țara.

9 мая 2019