Pot pleca peste hotare daca am dosar civil?

29 марта 2019 223

Spuneti-mi, va rog, pot sa primesc pasaport biometric daca am dosar civil, mai bine zis am datorie in suma de 2.500 euro. Hotararea judecatii a avut loc fara mine. Pot sa parasesc tara cu acest dosar? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Interdicția de a parasi țara se aplica doar la demersul executorului judecatores.
Existența unei datorii nu poate împedica posibilitatea de a obține pașaportul cît și a pleca peste hotare.
Totuși, in cazul in care se va începe procedura de executare silită a hotarîrii de incasare a sumei, pot fi aplicate sechestre... mai detaliat pe bunuri cit și interdicții.
Pentru a ști daca a fost aplicată o interdicție de parasire a frontierei, va puteți adresa cu o cerere catre poliția de frontieră, ei sunt deținatorii registrului cu asemenea interdicții.
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

29 марта 2019