Pot pleca singură peste hotare, dacă am doar 17 ani, dar sunt căsătorită?

24 февраля 2021 40

Bună ziua. Sunt căsătorită și am 17 ani. Doresc să plec peste hotare, singură, fără soț! Am nevoie de ceva documente sau sunt liberă să plec având doar actul civil? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. După încheierea căsătoriei persoana este cu capacitate de exerciţiu deplină, respectiv poate încheia orice acte juridice, ceea ce implică şi plecare peste hotare fără vreun acord oarecare.

26 февраля 2021