Pot primi indemnizația de tânăr specialist?

8 февраля 2020 52

Bună ziua. Am absolvit în 2018 studiile în domeniul pedagogiei, doi ani am învățat la contract și doi la buget cu frecvență la zi. Voi primi indemnizația de tânăr specialist, dacă anul acesta am încheiat masteratul și vreau să mă angajez?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Victoria.

Puteți beneficia de indemnizație dacă respectați condițiile din acest regulament, în special cele de la punctul 5: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

O condiție esențială este încadrarea într-o instituție de învățământ prin repartizare de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării.

16 июня 2020