Pot recupera ceva bani de la sotie?

27 марта 2019 50

Sotia a dat la divort. Eu am avut un automobil pana la casatorie, l-am vandut cand eram casatoriti. Pot recupera ceva bani de la sotie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Igor,

În cazul în care la momentul depunerii cererii de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei există careva bunuri, inclusiv mijloace bănești acestea se supun partajului. Altfel, dacă bunurile sau banii nu mai există, respectiv banii cheltuiți, nu exista bunuri pentru a fi partajate.
Totuși, depinde în ce scopuri au... mai detaliat folosiți banii și da către cine după ce s-a vândut automobilul.

28 марта 2019