Pot recupera de la agentia imobiliara banii pe care i-am lasat ca avans?

23 января 2022 79

Buna ziua. Am dorit sa cumpar un apartament. Abia dupa semnarea contractului de garantie am inteles ca prorietarul apartamentului este persoana juridica si ca va fi nevoie sa achit pretul prin transfer. Pretul este de aproape 2 milioane de lei. Am muncit peste hotare pentru a strange asa suma, uneori la negru si nu e usor sa demonstrez provinienta banilor. Cand am aflat statutul proprietarului, m-am razgandit sa mai cumpar apartamentul in cauza si cred ca nu a fost corect din partea agentiei imobiliare sa nu ma anunte din start ca vanzatorul este persoana juridica. Pot sa recuperez avansul achitat agentiei?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Pentru a vă putea Răspunde la întrebare urmează de analizat prevederile contractului de apreciat înțelegerile care au fost stabilite inclusiv obligațiile companiei față de Dvs.

23 января 2022