Pot refuza sa ma prezint la politie pentru depunerea unei declaratii pe marginea unui incident despre care nu stiu nimic?

1 августа 2022 64

Buna ziua. Acum 2 luni în urmă a avut loc o bătaie. Nu am fost prezent acolo, nu știu nimic. Când au fost chemați sa depuna declarații, unul dintre participanți a menționat numele meu, spunând că el nu a fost participat la acea bataie, ci era cu mine în alt loc. Nu este adevarat pentru ca in acea zi nu eram în localitatea unde s-a intamplat incidentul. Am fost telefonat de polițistul de sector care m-a anunțat să mă prezint la sectorul de poliție în localitatea unde a avut loc încăierarea. Eu sunt în drept sa refuz și sa nu mă prezint?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Noroc Cristian, da eu te înțeleg, dar polițistul are nărav să te avertizeze, că dumneata porți răspundere conform Codului penal,eu am să-ți public ce fel de articol este prevăzut, ca să nu intri în istorii proaste o să fie OK, să te duci la invitația lor Articolul 313.... mai detaliat Refuzul sau eschivarea martorului ori a părţii vătămate de a face declaraţii
Refuzul sau eschivarea martorului ori a părţii vătămate de a face declaraţii în cadrul urmăririi penale sau al cercetării judecătoreşti
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale.

3 августа 2022