Pot sa contest incheierea executorului, daca nu am primit procesul-verbal contraventional, dar cu toate acestea mi-a fost aplicata amenda?

20 сентября 2021 138

Bună ziua! Pe 13.09.2021 am primit prin posta "Incheiere privind intentarea procedurii de executare" (intocmita la data 09.09.2021), referitoare la o amenda rutiera (450 lei) neplatita. Procesul-verbal contraventional a fost intocmit pe 15.04.2021 in absenta mea si nu a fost semnat de mine! Mai mult, nu am primit niciodata o copie a procesului-verbal in cauza si, prin urmare, nu am facut cunostinta cu continutul acestuia! Evident, nu am putut sa contest procesul-verbal! Ce pot face?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Cornel, dvs sunteţi în drept să contestaţi procesul-verbal în aşa situaţie urmează să depuneţi o contestaţie prin care veţi invoca motivele şi temeiurile dvs, cât şi acţiunile abuzive a agentului constatator (poliţistului) ce a întocmit procesul-verbal în lipsa dvs neglijând prevederile Art. 382 (6) Cod Contravenţional cât şi... mai detaliat Art. 443 alin (6) alin (13) cât şi altele (posibil să fie semne de nulitate-absolută din oficiu, urmează de examinat)

Anunţaţi în prealabil executorul judecătoresc că urmaţi să contestaţi procesul-verbal şi el la rândul său să stopeze executarea sancţiunii.

Puteţi să mă contactaţi pe adresa de email pentru detalii suplimentare iacobalexandrulaw@gmail.com
Succes!

20 сентября 2021
  • Юрисконсульт

Buna dl. Corneliu, de o dată eșiți cu o cerere la agentul constator, care a întocmit procesul verbal, patru a căpăta de el și după aceia îl contestați conform art. 443 Cod contravențional.

22 сентября 2021