Pot sa deconecteze furnizarea de apa pentru datorii mari?

20 апреля 2023 23

Buna ziua. Au dreptul furnizorii de servicii comunale sa deconecteze apeductul unor pensionari din cauza unor datorii mari?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

LEGE Nr. 303 din 13-12-2013
privind serviciul public de alimentare cu apă şi de canalizare
Articolul 23. Întreruperi şi limitări la furnizarea/prestarea serviciului public de alimentare cu apă şi/sau de canalizare
(8) Operatorul are dreptul să suspende furnizarea/prestarea serviciului către consumatorul care nu respectă reglementările în vigoare, prevederile contractuale, utilizează serviciul în mod... mai detaliat fraudulos şi care nu achită contravaloarea serviciului furnizat/prestat prin debranşarea de la reţelele publice de transportare sau de distribuţie a apei ori de la reţelele publice de canalizare, cu solicitarea recuperării prejudiciului cauzat.

20 апреля 2023