Pot să-l decad din drepturi părintești pentru violență domestică?

20 февраля 2021 20

Suntem căsătoriți încă, dar vreau să divortez din cauza violenței domestice. Avem un copil de 4 luni și ne alunga afară iarna, mă amenința pe mine, dar și pe rude. Pot să cer sa îl decadă din drepturi părintești?

Jurist comments 1

Viorel Dodan
  • Адвокат

Cu siguranta nimeni nu va putea raspunde la acesta intrebare 100 %. Pina la urma instanta de judecata va decide il va decade sau nu din drepturile paterne pe acest ,,tata''. In general decaderea din drepturile parintesti este cea mai aspra sanctiune aplicata unui parinte pentru ca :

... mai detaliat a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

astfel trebuie s aprobati in instanta macar unul din punctele enumerate mai sus. Insa cu siguranta ca initial o s atrebuiasca sa depuneti o cerere cu privier la incasarea pensiei alimentare de la el. Mai apoi va aveti careva ordonante de protectie in calitate d evictima a violentei in familie , mai apoi sa probati ca prin comportamentul sau el aduce atingeri grave copilului de 4 luni care de multe ori nici nu percepe ceea ce se petrece in jurul sau. Doar pas cu pas, avind probe si dovezi clare, demostrind ca piritul lezeaza substantial drepturile si interesele supreme ale copilului vostru , doar asa se poate d edecazut un tata din drepturile sale . In rest cererea d-voastra nu va fi satisfacuta.

22 февраля 2021