Pot să depun contestație?

26 марта 2021 47

Salut! Mi-a fost aplicată amendă pentru depășirea limitei de viteză, radarul folosit de poliție fiind de tip Iskra video. Am cerut certificatul metrologic și certificatul de competență al operatorul care folosea radarul. Cererea mi-a fost respinsă. Țin să menționez că era noapte și monitorul radarului nu se prezenta în cea mai bună stare, fiind lipit cu adeziv, iar sigiliul nu era vizibil. Conform certificatului metrologic, distanța minimă la care poate fi utilizat radarul este de 400 m, dar în cazul meu distanța la care a fost ”constatată” fapta era maxim 350 m. Sunt aceste considerente suficient de temeinice ca să contest procesul-verbal?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Reiesind din prevederile Codului contravențional, oricare incertitudine se va interpreta in folosul dumneavoastră, iar lipsa actelor permisive in sensul utilizarii mijloacelor tehnice de măsurare este o incalcare.

27 марта 2021
M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Andrei.

Da, cele relatate de dumneavoastră constituie temei de declarare a nulității procesului verbal cu privire la contravenție.

Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de... mai detaliat la data înmânării copiei de pe decizia respectivă.

Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator. Deci, vă uitați în procesul verbal cu privire la contravenție care este autoritatea din care face parte agentul constatator și acolo depuneți.

Succes.

28 марта 2021