Pot sa fiu repus in dreptul de a achita amenda 50%

13 июня 2020 96

Buna ziua. Curtea de Apel a respins recursul privind amenda administrativa dar nu mi-a trimis decizia si eu nu am cunoscut acest fapt. Am aflat doar de la executorul judecatoresc si acum mi se cere sa achit amenda integrala si cheltuielile executorului. Este vreo procedura care sa ma repuna in dreptul de a achita amenda in proportie de 50% si sa nu achit taxele executorului? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Alexandru!

Cu regret nu există vreo cale de a vă repune în termenul de achitare a amenzii în termen de 3 zile din data aplicării.
Mai mult decât atât, termenul respectiv este valabil doar în cazul în care sunteți de acord cu atragerea la răspundere contravențională.

Urmează să achitați amenda contravențională, onorariul,... mai detaliat taxele și spezele procedurii de executare.
Dacă achitați integral în termen de 15 zile de la data la care ați primit Încheierea executorului o să aveți o reducere de 50 % la plata onorariului executorului judecătoresc.

Succes.

13 июня 2020