Pot sa inregistrez casa ramasa de la bunica?

29 апреля 2018 60

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: bunica este moarta de 10 ani. Eu, ca nepoata pot sa inregistrez casa dupa mine? Mama mea a murit, dar mai are frati. Ce trebue sa fac ca sa scriu casa dupa mine?Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Aveți o situație problematică. Urmează să vă adresați la notar în vederea deschiderii dosarului succesoral.
Probleme:
1. Urmează să vă adresați cu acțiune în judecată pentru a vă repune în termenul de acceptare a succesiunii care este de 6 luni din data decesului persoanei.
2. Pretendenți la casa ce aparținea bunicii sunt... mai detaliat și frații mamei decedate.
3. Puteți moșteni doar după mamă d-stră, cu umile excepții.

La moment, înregistrarea integrală a casei nu este posibilă, urmează de consultat actele cît și situația faptică.

Succese!

29 апреля 2018