Pot sa-l decad din drepturile parintesti pe tatal copiilor mei?

4 февраля 2019 93

Buna ziua. Sunt mama a trei copii. Copiii sunt de la acelasi tata, doar ca primii 2 copii sunt in adeverinta de nastere fara tata, doar al treilea copil e in familia tatalui sau. Noi nu suntem casatoriti si la moment nu mai locuim cu el. El mereu se comporta urat cu copii urit, ii injura, tipa la ei. Au fost si momente cand a lovit copii, m-a batut si pe mine fata de ei. Copiii nu doresc sa mai discute cu el, doar ca el ma ameninta cu moartea pentru ca chipurile eu nu vreau sa-i arat copiii. Ajutati-ma, va rog! Pot eu sa-l decad din drepturile parintesti? Unde sa ma adresez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Vedeți mai jos codul familiei
Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la... mai detaliat exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.
Articolul 68. Modalitatea de decădere din drepturile părinteşti
(1) Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească.

4 февраля 2019