Pot sa ma casatoresc cu o fata de 16 ani, care este insarcinata?

21 января 2020 55

Am 27 ani. Pot sa ma casatoresc cu o fata de 16 ani (fata este insarcinata)?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Vîrsta matrimonială minimă potrivit Codului familiei este de 18 ani.
Pentru motive temeinice, se poate încuviinţa încheierea căsătoriei cu reducerea vîrstei matrimoniale, dar nu mai mult decît cu doi ani. Reducerea vîrstei matrimoniale va fi încuviinţată de autoritatea administraţiei publice locale în... mai detaliat a cărei rază teritorială îşi au domiciliul persoanele care doresc să se căsătorească, în baza cererii acestora şi acordului părinţilor minorului.
Da, puteti sa va casatoriti

21 января 2020