Pot sa ma dezic de drepturile parintesti?

18 октября 2018 158

Suntem divortati, platesc pensie alimentara, dar sub pretexte banale nu pot vedea copilul. Pot sa ma dezic de drepturile parintesti?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Nu este posibil să renunțați la drepturile părintești.

Decăderea din drepturi părintești este o măsură excepțională care se aplică de instanța de judecată doar în cazuri întemeiate, în baza unei adresări din partea soției, copilului, autorităților, însă singur nu puteți să vă lipsiți de drepturi părintești.

Ba mai mult, în... mai detaliat cazul dat decăderea nu este cea mai bună soluție nici juridic, nici moral. Dacă nu puteți stabili întrevederi cu copilul pe cale amiabilă, adresați-vă la autoritatea tutelară și stabiliți un grafic de întrevederi.

La fel, decăderea din drepturi părintești nu vă exonerează de obligația de a plăti pensia alimentară.

19 октября 2018