Pot sa ma intorc inapoi in tara mea fara persoana pe care am procura

25 июня 2018 45

Sunt peste hotare de 4 luni si acum vreau sa plec acasa. Am 17 ani si persoana pe care e facuta procura nu poate sa mearga. Pot sa plec singura, fara insotirea lui? Nu o sa fiu intoarsa inapoi?

Jurist comments 1

Alina Laptedulce
  • Параюрист

Potrivit prevederilor legale, minorii pot iesi si, respectiv, intra inapoi in RM doar insotiti de unul din reprezentantii legali, iar in lipsa acestora - de un insotitor desemnat prin declaratie de catre un reprezentant legal al carui semnatura se autentifica notarial. Doar minorii care au incheiat casatorie legala pina la... mai detaliat implinirea virstei de 18 ani pot iesi/intra in RM fara documentul in cauza de la reprezentantii lor legali. In cazul in care nu va conformati acestor prevederi legale, riscati sa suportati consecintele care deriva din astfel de incalcari

25 июня 2018