Pot sa-mi schimb executorul judecatoresc si sa-mi faca recalcul la pensia alimentara?

29 июля 2019 105

Salut. Am o problema mare. Sunt debitor la pensia alimentara pentru copilul din prima casatorie. Cu copilul nu ma vad deoarece de mult timp locuieste in alta tara si mai sunt decazut din drepturi parintesti. Am datorie de mult timp, pentru ca am copil mic si venitul mi-i mic. Pot sa cer sa-mi faca recalcul pentru ca am copil mic? Si pot sa-mi schimb alt executor pe locul meu de trai, deoarece locuesc in alta parte a tarii? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Sergiu,

Decăderea părintelui din drepturile părintești nu presupune degrevarea acestuia de obligațiile părintești precum plata pensiei de întreținere.
Dat fiind faptul că, între timp a mai apărut un copil sunteți în drept sa depuneți o cerere de chemare în judecată privind stabilirea pensiei de întreținere în cuvânt de 1/6 din... mai detaliat salariu și alte venituri lunar pentru copilul din prima căsătorie.
Cererea o depuneți la instanta din raza domiciliului mamei copilului, iar dacă nu va puteți deplasa la ședințe solicitați examinarea cauzei în lipsa Dvs cu remiterea copiei de pe hotărâre.

Referitor la schimbarea executorului judecătoresc este imposibil fără cererea creditoarei.
Aveți posibilitatea de a achita pensia direct fie pe contul executorului judecătoresc fără a va mai deplasa la executor personal.

Succes.

30 июля 2019