Pot să nu lucrez 14 zile după depunerea cererii de eliberare dacă angajatorul nu respectă condițiile contractului și salariu nu este achitat la timp?

10 июня 2020 37

Bună ziua. Lucrez într-o companie de prestare servicii de telecomunicații. Achitarea salariului nu se face niciodată la timp, pentru luna februarie am primit în luna mai. Plus la asta, în contract salariul brut este specificat 2.775 de lei, acum ni se spune că salariul brut este de 2.200. E posibil ca după scrierea cererii de eliberare să nu lucrăm 14 zile din motiv ca angajatorul nu respectă contractul de muncă? Contabilitatea trebuie să ne elibereze fluturașul cu achitarea salariului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Sunteți în drept să adresați o plângere la Inspectoratul de Stat al Muncii și sa acționați angajatorul în judecată.

Potrivi5 Codului muncii sunteți obligat sa lucrați acele 14 zile și doar în cazul în care angajatorul este de acord puteți înceta raportul de munca mai devreme sau chiar în... mai detaliat aceiași zi.

Succes.

10 июня 2020