Pot să "privatizez" acoperișul apartamentului meu?

17 мая 2022 61

Bună! Apartamentul meu se află la ultimul etaj și când vine vorba de reparația acoperișului, asociația nu are bani. Reparația se face din contul meu și banii îmi sunt decontați timp de zeci de ani. Adică dacă reparația m-a costat 7.000-8.000 de lei, asociația mă scutește de plată în mărime de 50-70 lei lunar. Asociația deține numai o clădire. Întrebarea este: pot să închiriez sau să cumpăr acoperișul de asupra apartamentului meu?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Cheptea.
De regulă spațiile nelocative precum acoperișul, beciul apartamentului se dă doar în chirie cu titlu de locațiune pentru ca locatarul să se bucure de dreptul de folosință. Cumpărarea acestor spații însă ține strict de acordul Asociației.

17 мая 2022