Pot să scot numele tatălui din certificatul de nastere?

5 августа 2019 352

Bună ziua, vă rog frumos să mă ajutați. Vreau să-mi fac pașaport român, sunt fără părinți - mama cu tata nu au fost înscriși din câte m-am informat. Mi s-a spus că pot să-mi fac din partea mamei, dacă ei nu au fost căsătoriți. Dar este o mică problemă: mama in certificatul meu de nastere a indicat prenumele tatalui meu cu numele ei, doar ca sa fie un nume de tată. Pot avea probleme cu asta? Nu voi putea să mă duc să-mi pună loc gol că nu am tată?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

În cazul în care copilul a fost născut de către o femeie care nu este căsătorită, iar tatăl nu recunoaște copilul printr-o declarație ce se depune în comun de ambii părinți, și nu există nici o hotărâre judecătorească privind stabilirea paternității, atunci, din spusele mamei, în Registrul actelor de... mai detaliat stare civila și actul de stare civilă se va indica la rubrica numele tatălui numele mamei și prenumele și naționalitatea tatălui copilului.

In acest mod înregistrarea nașterii a avut loc în conformitate cu normele legale în vigoare la data evenimentului respectiv.
Nu aveți temei și nici careva erori în acte pentru a solicita corectare sau radiere atâta timp cât cel puțin nu stabiliți paternitatea.

Succes.

5 августа 2019