Pot trece hotarul avand interdictie in Republica Moldova?

20 декабря 2018 136

Buna ziua, sunt cetatean moldovean si roman, am interdictie de a parasi Republica Moldova. Pot sa ma duc la ambasada Romaniei sa imi fac pasaport roman si cu el sa trec frontiera?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Atît timp cit interdicția este aplicată asupra d-stră ca cet a MD, atunci in baza pașaportului RO ar fi posibil de a trece frontiera, or in acest sens, in temeiul cetațenii RO aveți alte date de identificare.
Totuși, aveți grijă la acest capitol, in ce context e aplicată interdicația? Cauză... mai detaliat penală sau civilă? In dependență, măsura data de constrîngere poate fi înăsprită.

22 декабря 2018