Poti iesi din tara daca am credite neachitate

23 ноября 2019 322

Am luate mai multe credite de la companii de microfinantare si nu le-am achitat. Judecata nu ami avut, doar m-au contactat colectorii. Pot sa fac pasaport si sa parasesc tara?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Da puteți ieși din țară atâta timp cât nu există aplicată interdicția față de dvs în acest sens, iar dat fiind faptul că dosarul încă nu se află la faza judecării și executării atunci nu sunteți supuși acestei măsuri.

Urmează să știți că colectorii nu sunt recunoscuți ca formă juridică... mai detaliat și nu au nici un drept de a vă presă și solicită sumele de bani restante decit doar compania respectivă sau juristul-avocatul companiei respective.

25 ноября 2019