Preaviz de eliberare din functie

17 мая 2018 59

Buna ziua. Pot solicita o zi din cont propriu, daca ma aflu in preaviz?

Jurist comments 2

Gheorghe  Botezatu
  • Адвокат

Buna. Daca ati fost preavizata in legatura cu reducerea statelor de personal atunci ca regula aveti drept la o zi platita pe saptamina in care sa va cautati un alt loc de munca.

17 мая 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Depinde de temeiul legal al incetarii raporturilor de munca si preavizul aferent acestuia. Daca este vorba despre reducere de personal sau lichidarea companiei, atunci, asa cum am mentionat colegul meu, aveti dreptul la o zi lucratoare libera si platita per saptamina sa va cautati un loc de munca. Nu este... mai detaliat interzis, totusi, sa solicitati, iar angajatorul sa fie in drept sa va acorde concediul neplatit in aceasta perioada de preaviz, precum si in alte perioade de preaviz specifice altor temeiuri de incetare a contractului de munca (e.g. demisie, necorespundere din cauza starii de sanatate, etc).

18 мая 2018