Prejudiciu moral

30 ноября 2019 47

Bună ziua! Spunteți-mi, vă rog, ce pedeapsă i se aplică unei persoane fizice pentru prejudiciu moral în caz de insulte, agresiune verbală și defăimarea personalității? Am toate probele.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Ca formă de pedeapsa poate fi aplicată doar amenda contravențională pentru injurie, ulterior dacă se constată persoană vinovată și i se întocmește proces verbal de sancționare , victima se poate adresa în instanța de judecată cu o acțiune privind încasarea prejudiciului moral.

1 декабря 2019