Prescriptia extinctiva

20 сентября 2019 14

Buna ziua. Am un contract privind livrarea unei tehnologii, incheiat in 2015. Tehnologia a fost livrata doar partial (din vina clientului). Clientul a achitat doar partial si acea parte livrata de tehnologie. In 2018 el imi trimite o scrisoare de garantie ca achita datoria formata in decurs de 2 luni, pe care nu a executat-o. De cand curge termenul de prescriptie in cazul dat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Situația generală, este vorba de data cind plata a devenit scadentă, însă în cazul unor plăți mai istorice adică 2015, este posibil de oferit o reînterpretare în cazul existenței de careva acțiuni pozitive în sensul obligației de plată.
Ar fi cazul de studiat contractul inițial cît și scrisoarea de garanție.

27 сентября 2019