Prezentarea cu bună ştiinţă a declaraţiei mincinoase de către faptas in dosar contraventional

14 марта 2022 14

Buna ziua. Se pedepseste penal prezentarea cu bună ştiinţă a declaraţiilor mincinoase in forma scrisa si orala in instanta de judecata de către faptas (contravenient) intr-un dosar contraventional (art. 352 Cod penal, Falsul în declaraţii)? Daca da, la ce etapa - in cadrul procesului contraventional sau se deschide dosar separat, penal?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Mariana, cazul DVS se referă la o cauză contravențională, cu penalul nu are treabă.

17 марта 2022