Prietena mea nu a fost casatorita oficial, dar are un copil care poarta familia tatalui

4 июня 2019 29

Buna ziua. Prietena mea nu a fost casatorita oficial, dar are un copil care poarta familia tatalui. Are ea nevoie de procura de la tata daca pleaca cu copilul in strainatate?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua

Stimate Dna Olga,
În cazul în care mama dorește să iasă din țară împreună cu copilul minor pentru o perioadă scurtă mai mică de 90 zile nu este necesar acordul tatălui.
Dacă, mama dorește să plece peste hotare împreună cu copilul în scop de stabilire a domiciliului permanent va fi necesar... mai detaliat acordul tatălui exprimat într-o declarație legalizată notarial.
În caza că tatăl refuză eliberarea unei asemenea declarații, refuzul acestuia poate fi contestat în instanța de judecată.

http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=99482&lang=ro

4 июня 2019