Prima Casa

15 ноября 2018 53

Buna, dragi juristi! Care e treaba cu acest program? Va rog mult sa ma ajutati. Daca activez in tara si am salariu moldovenesc, adica este pana in 10 mii lei, merita sa ma bag in acest credit ipotecar? Am inteles ca riscul tot de la stat vine - banca are marja fixa de 1% pe toata durata creditului peste rata flotanta a BNM, care la moment e 4,8% si pe viitor se poate schimba.
Unde pot sa vad statistica acestei rate flotante a BNM pe ultimii 10 ani? Cum credeti, exista riscul ca dupa alegeri sa fie majorata dobanda care la moment e de 6.7% la una din bancila comerciale? Merci.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Gasiti in link rata medie ponderata la depozitele noi atrase, selectand valuta nationala, periodicitatea anual si termenul care va interesează:
https://www.bnm.md/bdi/pages/reports/dpmc/DPMC4.xhtml
Formula de calcul a dobânzii și modul de modificare a acesteia, este mult mai transparentă și mai avantajoasă decât în afara programului, pentru că se bazează pe indice de referință: rata... mai detaliat BNM, care se modifică de 2 ori pe an.
RataBNM poate să și scadă.
Evoluțiile pieței financiare depind de foarte mulți factori, inclusiv politici.
Dar este un risc asumat de debitor, care in cazul acestui Program este mai mic.

15 ноября 2018