Prima Casa, marja bancii 2%

3 июня 2019 52

Buna ziua. Intrebare referitor la marja bancii de 2%, conform modificarii hotararii de guvern nr. 202/2018 publicat in Monitorul Oficial la 3 mai 2019, nr. 159-161, Art 280. Intrebarea daca prevederile in cauza se aplica doar pentru creditele noi acordate, deoarece nu este clar stipulat. Iar in Legea 293/2017 art. 6 alin. 2 este clar stipulat din ce se compune rata dobanzii anuale: rata de referinta, marja bancii stabilita anual de stat plus garantarea.
Eu presupun ca pot sa beneficiez de aceasta modificare, dar raspunsul de la banca si ODIM este ca aceasta se aplica doar la creditele noi acordate. Eu am primit creditul in 2018.
Ce sanse am sa obtin si eu aceste beneficii prin faptul ca modificarea nu este una clar descrisa? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa vedeti cum este scris in contractul de credit.
Referitor la rata de referinta - cu siguranta de variatiile ei pozitive beneficiaza si cei care au contracte de dinainte de modificarile respective.
Referitor la marja Bancii - de obicei aceasta este fixa.

Sau dvs va referiti la faptul... mai detaliat ca in contract este prevazuta astazi o marja a Bancii mai mare de 2%?
Daca da - atunci sunteti in drept sa solicitati, iar Banca este obligata prin efectul legii sa aplice o marja nu maimare decat cuantumul maxim admis de lege.

18 августа 2019