Prin proces de judecata pot obtine sa ma stabilesc in strainatate cu copilul, fara acordul tatalui?

7 февраля 2020 36

Buna ziua! Dupa divort, domiciliul copilului minor este stabilit cu mine (mama). Urmeaza sa obtin un job in Marea Britanie, cu contract legal de la angajator. Cum as putea sa imi iau si copilul minor cu mine, daca tatal nu isi da acordul? Mentionez ca pot aduce o confirmare ca acolo copilul va frecventa gradinita si ca vom avea un contract de inchiriere a unui apartament? Prin proces de judecata pot obtine sa ma stabilesc in strainatate cu copilul, fara acordul lui? Va multumesc anticipat pentruraspuns!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Da, în lipsa acordului soțului, este vorba de înlocuire a acestui acord în temei unei hotărâri de judecată, privind oportunitățile majore ce pot fi obținute.
Sau decăderea din drepturi ale soțului, daca există temei, atunci nu va mai fi cazul de a obține careva acord din partea soțului in general.

8 февраля 2020

multumesc pt raspuns

14 февраля 2020