Privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport

11 июля 2019 332

Trei ani in urma (14.07.2016) am fost privat de dreptul de a conduce mijloace de transport, prin hotărârea instanței de judecată, sancționat cu amenda 3.000 lei si privarea dreptului de a conduce pe 3 ani in baza Codului contravențional RM, art. 233 alin. 1. Este oare necesar să frecventez programul probațional efectuat de către Biroul Probațiune? La Biroul Probatiune nu sunt la evedenta si nu au nimic in privinta mea.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Prevederile legale actuale nu se aplică cu efect retroactiv.
Mergeți și ridicați permisul de conducere de la autoritatea căreia l-ați predat.

Succes.

11 июля 2019

Buna Ziua. Domnul Igor vam urmat sfatul si am fos sa ridic permisul de la autoritatea careia lam predat, am fost refuzat ... Au spus ca sunt obligat sa trecprogramul probațional efectuat de către Biroul Probațiune caci este o lege noua si numai in acest caz o sa-mi fie eliberat... mai detaliat permisul. Comisia medicala am trecuto hotarirea instantii de judecata o am la mina amenda achitata, deja nu mai stiu ce sa fac.Ajutatima varog.

18 июля 2019