Privarea de dreptul de a conduce mijloc de transport

5 июня 2019 256

Trei ani in urma am fost privat de dreptul de a conduce mijloace de transport, prin hotărârea instanței de judecată, sancționat in baza prevederilor Codului contravențional RM, art. 233 alin. 1. Este oare necesar să fregventez programul probațional efectuat de către Biroul probațiune, pentru a-mi fi restituit permisul de conducere şi a obține (a fi repus) dreptul de a conduce mijloace de transport pe teritoriul RM? Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Vadim.

Da, este necesar.

Conducătorii mijloacelor de transport, depistați în stare de ebrietate la volan, care au fost privați sau cărora li s-a anulat dreptul de a conduce mijloace de transport prin hotărârea instanței de judecată, sunt obligați să frecventeze programul probațional antialcoolic şi antidrog stabilit de către consilierul de probațiune,... mai detaliat acoperind personal cheltuielile implementării programului probațional.

Vedeți punctul 6 din această hotărâre: http://www.legis.md/cautare/rezultate/110445

23 сентября 2019