Privatizarea pamantului

6 апреля 2019 73

Buna. In cazul in care pamantul din gradina nu este privatizat, insa la vecinul de la deal e privatizat, la vecinul din dreapta la fel, doar la vecinul de la vale nu e privatizat, atunci vecinul care a privatizat terenul poate cere de la primarie drum prin gradina noastra si a vecinului de la vale, ca sa ajunga la strada?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Ana,

În cazul în care acești vecini nu au acces direct la căile de comunicație aceștia pot solicita de la Autoritatea Publică Locală până a vi se elibera titlul de autentificare a dreptului deținătorului de teren sa prevadă o cale de acces pentru aceștia.
În cazul în care APL nu... mai detaliat va prevedea o cale de acces pentru acești veceni, aceștia se pot adresa inclusiv în instanța de judecată în vederea instituirii servituții contra unei sume care să fie achitată în beneficiul Dvs., dacă, Dvs o să refuzați soluționarea amiabilă prin încheierea unui contract prin care se instituie dreptul de servitute.

9 апреля 2019