Privatizarea terenului pe care avem casa de locuit

11 августа 2020 150

Buna ziua. Matusa mea mi-a facut contract de donatie a 1/2 din casa de locuit, terenul pe care se afla casa nu este privatizat. Eu cu matusa am inceput procesul de privatizare prin anul 2017, dar inca nu am primit un raspuns din partea CMC. Intrebarea e urmatoarea: daca eu acum, in anul 2020, ma casatoresc si imi schimb numele de famile, e posibil sa obtin privatizarea sau o sa fie intrebari, daca pe atunci eram cu numele de fata? Daca obtin privatizarea in timpul casatoriei, sotul poate sa pretinda la cota mea parte?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

1. Puteți să vă schimbați numele, nu este o problemă.

2. Bunurile obținute în timpul căsătoriei aparțin în mod comun ambilor soți (cu excepția donației și moștenirei). Respectiv, soțul nu poate pretinde la casa dobîndită cu titlu de donație, dar, terenul va fi proprietate comună a Dvs. și soțului.

11 августа 2020