Privind condamnare la 7 ani de închisoare, în lipsa inculpatului, numai în baza a 5 plângeri

5 февраля 2020 18

Rog respectuos raspuns la urmatoarea intrebare: Este adevărat ca exista o Hotărâre a Plenului CSJ care interzice sentintele de condamnare în cazul infracțiunilor patrimoniale, dacă nu exista alte probe decât numai declarațiile părților vătămate?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Dl. Roman să existe 10-de Hotărîri a Plenumului în privinșa sentințelor pronunțate, deja a fost pronunțată sentința cu condamnare la 7 ani, dacă nu mă greșesc conform art. 190 al.4 sau 5 CP( escrocherie ), în baza a 5 plîngeri, ca atare în baza la 5 părți vătămate. Instanța... mai detaliat le-a recunoscut în calitate de probe, credcă au fost în drepți, așa că îmi cer scuze de un așa răspuns, vă doresc succese.

9 февраля 2020