Privind procedura de mediere

1 ноября 2018 50

Bună, mult stimați jurişti. Vă rog mult să îmi oferiți un răspuns la întrebare. În luna aprilie anul curent am avut un proces de judecată civil, eu având calitatea de pârât, dar nu am fost prezent din motiv că mă aflam/aflu peste hotarele țării, dar a fost prezent fidejusorul cu un avocat ce m-a reprezenat. Reclamantul nu s-a prezentat şi nici avocatul lui. Şedinința a avut loc. Judecătoarei i s-a explicat că recipisa este una fictivă şi pretind o sumă bănească care nu a fost oferită mie de către reclamant deoarece eu nu sunt cunoscut cu reclamantul şi bani nu am luat cu îmrumut. Într-un final, judecătoarea le-a scos cererea de pe rol din motiv că nu a fost aplicată ştampila avocatului pe cererea de chemare în judecată.
Şi acum sunt chemat la mediere cu fidejusorul tot această chestiune şi tot aceeaşi judecătoare a admis cererea.
1) Poate tot acelaşi judecător să fie ca mediator?
2) Şi termenul respectivei recipise împlineşte 3 ani pe 2.12.2018. Ei pot să solicite să fie extins termenul?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

In urma modificărilor recentă, CPC stipulează că procedura de mediere deja poate fi examinată la același judecător.

Cu privire la a doua întrebare, daca va referiti la termenul de prescripție atunci ei nu au de ce sa solicite extinderea deoarece aceștia și-au înaintat pretențiile în termen.

1 ноября 2018